Atrakcje,  Muzea, teatry, galerie, centra kultury...,  Relacje,  W mieście,  Wszystkie atrakcje

Kolejkowo w Gliwicach tylko dla dzieci?

Kolejkowo w Gliwicach tylko dla dzieci?

Kolejkowo w Gliwicach to wow dla małych i WIELKIE WOW dla dużych. Międzypokoleniowa rozrywka z różną optyką poczucia humoru, która zmienia się w zależności od wieku. To trochę jak bajki, które czasem bardziej bawią dorosłych niż dzieci 😉

Podczas oglądania wystawy zdecydowanie polecamy włączenie trybu slow. Im wolniej, tym ciekawiej.

Świat Kolejkowa jest pomniejszony 25 razy w stosunku do rzeczywistości i przedstawia miniatury autentycznych budowli Śląska. To prawdziwa frajda znaleźć swoje miasto (choć osobom bez dystansu do siebie raczej odradzamy wnikliwe analizowanie niektórych rejonów), a w nim w zabawny sposób przedstawione – mniej lub bardziej – realne sytuacje.

To niesamowicie ciekawe doznanie pod kątem poznawania także siebie nawzajem. Obserwując makiety, okazuje się, że zwracamy uwagę na różne (albo właśnie te same) rzeczy lub bawią nas inne sytuacje. Ja nie widziałam „Gwiezdnych Wojen” i raczej nie są na mojej liście priorytetowych filmów, więc omiotłam ten fragment tylko wzrokiem, ale dosyć długo analizowałam pewną demonstrację. Ot, takie różne mamy zainteresowania 😉

Makieta? To aż takie ciekawe?

Kolejkowo w Gliwicach to przede wszystkim oczywiście poruszające się pociągi. Ale znajdziemy tam również jeżdżące pojazdy oraz pływający statek, który jest jedynym takim egzemplarzem w Polsce. Ciekawym smaczkiem w odbiorze wystawy są także zmieniające się pory dnia – dzień trwa 9 minut, po czym zapada noc, zapalają się latarnie i światła w budynkach.

Co ciekawe, autentyczne miejsca dostały własne niepowtarzalne historie. Okej, wiemy, że Gliwice potrafią być dzikie, ale TAKIE „Dzikie Gliwice” znajdziecie tylko w Kolejkowie. Stworzono tu miasteczko westernowe z saloonem, szeryfem, braćmi Wright przy budowie pierwszego na świecie samolotu…Czy to atrakcja „na jeden raz”?

Byliśmy tam już dwa razy i wybieramy się trzeci. Tym razem zabierzemy także dziadków. Od grudnia do końca lutego znajdziemy tam czasową wystawę zrobioną z… pierników! Mieliśmy już okazję oglądać poprzednią edycję i bardzo polecamy. Zapach jest obezwładniający, a widoki równie imponujące.

Liczby

 • 900 metrów kwadratowych powierzchni wystawy
 • 460 metrów torowiska
 • 12 pociągów
 • 58 wagonów
 • 195 samochodów
 • 235 budynków
 • 3200 figurek ludzi i zwierząt

Praktyczne wskazówki

 • Wystawa jest dostępna 365 dni w roku od 10:00 do 18:00. Nie ma ograniczeń czasowych, ale organizatorzy szacują, że zwiedzanie trwa około 1,5 godziny. Zgadzamy się w pełni. Jest super fajnie, fajerwerki, dzień, noc, śmichy – chichy, ale po dwóch godzinach warto zakończyć imprezę. Dodając do tej zabawy dojazd, parking, potem odjazd i kolejny parking, to zdecydowanie zbliża się czas na małe co nieco 😉 I tu oczywiście droga wolna, decyzja należy do nas, ale, jeśli mamy ochotę zostać w kolejarskim klimacie to warto wybrać się do Restauracji PKP „Pyszne Kurcze Pyszne”, która również znajduje się w Gliwicach. O restauracji jeszcze będziemy pisać, ale zdradzimy Wam, że co nieco dotrze do Waszego stolika… pociągiem!
 • Kto zna to uczucie, kiedy już wszystko dopięliśmy, spakowaliśmy przekąski, ubrania na zmianę w razie „W”, bo nasze dziecię lubi tuż po wyjściu z auta wskoczyć w kałużę, a potem odmawia wszelkiej współpracy dopóki nie będzie miało na sobie suchego odzienia? Zatem mamy już te przekąski, ubrania, gruchamy sobie miło, dojeżdżamy na miejsce i… zaczyna się zagęszczanie atmosfery, bo nie ma gdzie zaparkować? Kto tego choć raz nie przerabiał… No więc mamy (kolejną) dobrą wiadomość- Kolejkowo w Gliwicach mieści się w Centrum Handlowym Europa Centralna – ulica Pszczyńska 315. A co oznacza Centrum Handlowe? Poza nadmiernym konsumpcjonizmem, tonami betonu i smutną zielenią w donicach, akurat w tej sytuacji przynajmniej jeden plus – raczej nie ma problemu z zaparkowaniem.
 • Dzieci do 3. roku życia wchodzą bezpłatnie. Bilet ulgowy: 23 zł, bilet normalny: 29 zł.
 • Polecamy zakup biletów online.
 • Jak dojechać? MAPA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *