
Muzeum Hutnictwa w Chorzowie
Muzeum Hutnictwa to nowe miejsce na mapie województwa śląskiego. Na stronie czytamy: „(…) przestrzeń, w której przeszłość, teraźniejszość i przyszłość stworzyć mają harmonijną całość”. Czy to się udało? Sprawdziliśmy!
Muzeum odwiedziliśmy pierwszego dnia Festiwalu Otwarcia. Jechaliśmy z sąsiadującego Bytomia i znamy tę trasę doskonale, ale wiemy, że wiele osób gubiło się w poszukiwaniu właściwego wejścia. O ile z miejscami parkingowymi było całkiem nieźle jak na sobotnie wczesne popołudnie i dosyć trudną część Chorzowa, to już samo znalezienie właściwej bramy przysparzało trudności wielu osobom. Z pewnością dużym ułatwieniem byłyby czytelne drogowskazy kierujące do wejścia.
Festiwalowa oprawa była dopracowana w szczegółach. Nas szczególnie ujęli aktorzy, którzy, zaczepiając spacerujące osoby, w lekki sposób przemycali historię i fachowe słownictwo.
Muzeum Hutnictwa to duża dawka specjalistycznych sprzętów i technologii, ale także lokalna historia podana w interaktywny i nowoczesny sposób, co sprawia, że całość jest przyjazna w odbiorze i daje poczucia bycia częścią tego miejsca i wydarzeń.
Zarówno dzieci jak i dorośli na pewno chętnie będą dotykać, kręcić, przesuwać i manipulować wszystkim, na co tylko się natkną. I bardzo dobrze! Bo tak właśnie przygotowane jest Muzeum Hutnictwa. Warto zwolnić podczas muzealnego spaceru i doświadczyć wszystkiego, co zostało przygotowane. Działalność huty i historia miejsca stają się przystępne i zrozumiałe nawet dla laików.
W muzeum dostępna jest wystawa stała „Królestwo Żelaza” z wyróżnioną ścieżką dziecięcą, którą przeszliśmy kilkukrotnie z naszym pięciolatkiem, a następnie z jego rówieśnikiem i jego mamą, za każdym razem odkrywając nowe rzeczy.
W nowoczesnych miejscach nowocześnie myśli się o klientach, biorąc pod uwagę dostępność dla każdego. Tutaj też to znajdziemy. Budynek dostosowany jest do potrzeb rodzin z małymi dziećmi i osób z niepełnosprawnościami ruchowymi. Wystawa stała, toalety, pokój rodzinny, szatnia znajduje się na parterze, a dotarcie na piętro możliwe jest za pomocą windy. W pomieszczeniu, w którym znajduje się wystawa stała, dostępne są przenośne siedziska dla osób z ograniczeniami ruchowymi. Muzeum Hutnictwa jest przyjazne osobom ze spektrum autyzmu (z wyłączeniem sali kinowej) oraz osobom niewidomym i słabowidzącym. Za to wszystko ogromny plus!
Zgodnie ze standardem muzealny, także Muzeum Hutnictwa jest nieczynne w poniedziałki. Pozostałe godziny polecamy sprawdzać na stronie. Bilety kosztują od 8 do 13 zł. Ceny dostępne na stronie.
Czy warto? W informacjach zamieszczonych na stronie Muzeum Hutnictwa czytamy, że zwiedzanie trwa około godziny. Potwierdzamy to. Jeśli pojawią się okolicznościowe wydarzenia lub warsztaty, na pewno będzie to dla nas ciekawa opcja na szybką popołudniową wycieczkę. W końcu mieszkamy po sąsiedzku. Natomiast, jeśli mielibyście wybrać się specjalnie tylko w celu zwiedzania muzeum, polecamy zaplanować jeszcze dodatkową atrakcję w okolicy.

